Šećerna bolest ili dijabetes mellitus je najčešći endokrinološki poremećaj s više od 190 milijuna oboljelih u svijetu.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za 20 godina broj oboljelih od šećerne bolesti u svijetu povećat će se na 330 milijuna. Dijabetes pogađa ljude bez obzira na dob i spol, a prekomjerna težina značajno povećava rizik za nastajanje šećerne bolesti tip 2. Oko 90% slučajeva dijabetesa tipa 2 javlja se u odrasloj dobi. Dijabetes tipa 2 povezan je s prekomjernom težinom ili pretilošću. Nažalost, vijesti su loše - broj oboljelih svakodnevno raste.
Tipovi dijabetesa
Razlikujemo nekoliko tipa šećerne bolesti, dijabetes tipa 1 i dijabetes tipa 2, preddijabetes i gestacijski dijabetes.
Povišena glukoza u krvi, posebice dugoročno, dovodi do trajnog oštećenja unutarnje stijenke krvnih žila (endotel) zbog čega dolazi do njihova suženja koje može biti do te mjere da se žila u potpunosti zatvori.
Posljedica takvog stanja je razvoj ozbiljnih komplikacija na organima kao što su bubrezi, oči, srce, krvne žile i živci. Da bi se spriječile dijabetičke komplikacije važno je rano uočiti alarmantno stanje. Često ljudi ne povezuju promjene vida ili bolesti bubrega s dijabetesom, pa odgađaju pregled dok se ne dogodi infarkt ili moždani udar. Kako ne bi došlo do ovakvih problema bitno je rano dijagnosticirati ovu bolest i provoditi odgovarajuće liječenje.