Hipoglikemija se može dogoditi i kada bolesnik ima predugo visoke razine šećera u krvi, pa se onda liječenjem ti šećeri dovedu u normalne vrijednosti. Ako netko dugotrajno ima loše reguliranu šećernu bolest može osjećati simptome hipoglikemije.
Dio oboljelih od dijabetesa može odmah osjetiti po simptomima da dolazi do hipoglikemije. Ako nema dovoljno energije u stanica, pogotovo u mozgu, onda je organizam u opasnosti. Ako imate niske šećere i mozak ne dobiva svoju energiju onda se tu pobuđuju drugi hormoni u organizmu pa se stvara novi šećer.
Kako to kada odem spavat, a navečer nisam ništa jeo - ujutro imam hiperglikemiju odnosno visok šećer?
I naši su stari znali da se tijekom spavanja u mozgu stvaraju hormoni (kortizoli) koji potiču stvaranje šećera iz naših zaliha u jetri. Tako se i kod hipoglikemija aktiviraju drugi hormoni koji nastoje stvoriti šećer iz naših zaliha, odnosno naše jetre.
Ako je hipoglikemija jaka i izražena, neki ljudi mogu izgubiti svijest. Naime, ona nas upozorava ili na promjenu terapije ili na neke druge mogućnosti liječenja. Najčešće hipoglikemiju izaziva inzulin odnosno prekomjerna količina inzulina jer on spušta razinu šećera u krvi.