MODY je rjeđi tip dijabetesa, a skraćeni je naziv od „maturity-onset diabetes of the young“ odnosno diabetes mellitus kod mladih ljudi.
Glavna obilježja ovog tipa dijabetesa jest njegov rani početak, smatra se da se razvija do 25-te godine života. Uzrokovan je mutacijom jednog od 5 do danas utvrđenih gena.
"Svega mali broj oboljenih od dijabetesa ima upravo HNF1A-MODY, oko 0,5 posto od onih kojima je dijabetes dijagnosticiran prije 45. godine života. No budući da je dijabetes vrlo čest, u Hrvatskoj vjerojatno ima preko 2000 pacijenata kojima je MODY pogrešno dijagnosticiran kao dijabetes tipa I ili II, te sada primaju pogrešnu terapiju." naglašava doc. dr. sc. Olga Gornik s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Pažnju bi se trebalo posvetiti mladim osobama s dijabetesom tipa 2, a koji imaju članove obitelji (najčešće roditelji) s dijabetesom. Dakle ovaj tip dijabetesa je u potpunosti genetski uvjetovan, odnosno nasljedan.
Jednostavno rečeno, najčešće ga se poistovjećuje s dijabetesom tipa 2 koji se sporo razvija, čiji su simptomi blagi te se dijagnosticira detaljnim istraživanjima gena. Smatra se da prijelaz iz tzv. normalnih glikemija u poremećenu toleranciju glukoze može potrajati od 10 pa i do 30 godina!
Većina osoba s MODY dijabetesom u početku iziskuje uključivanje zdravije prehrane i tjelesnu aktivnost kao i oralne hipoglikemije, a tek u kasnijoj fazi primjenu inzulina. Na MODY dijabetes možete posumnjati u slučaju da se pojave simptomi slični kao i u dijabetesa tipa 1, odnosno tipa 2.
Osim toga, u slučaju da se glukoza u krvi postupno povećava kroz dulje vrijeme odnosno dolazi do hiperglikemije koja traje svakako se obratite svome liječniku.